Představení našeho týmu - Jirka

Kdo jsi?

Jmenuji se Jiří Viták, jsem z Plzně a považuji se spíše za rekreačního turistu a cestovatele. V posledních letech nejraději cestuji s manželkou na koloběžkách. 

Jak jsi se dostal k cestování?

Narodil jsem se a vyrůstal jsem do svých 18 let v centru města Plzně. Jelikož oba moji rodiče mají rádi přírodu, nezbylo jim nic jiného, než plánovat na každý volný víkend, či prázdniny nějaké výlety. Nejčastěji jsme jezdili po Čechách, na hrady, zámky, přírodní památky a jiné zajímavosti. 

Teprve v mých 11 letech jsme s rodiči pořídili chatu na okraji Plzně ve Starém Plzenci. V té době jsem objevil kouzlo cestování na kole. Nerad bych se řadil mezi nějaké vyježděné cyklisty, spíše jsem občas vyrážel s rodinou, nebo s kamarády na kratší výlety po západních čechách ale moc mě to bavilo.

Velmi důležitým bodem v mém “cestovatelském životě” byla vysoká škola. Nejkrásnější období, kdy jsem měl fůru času, málo starostí a začal jsem objevovat krásu opravdového cestování. Na cesty jsem se vydával společně s kamarády, ale i sám, po Čechách i do zahraničí, vlakem, nebo pěšky. Mezi moje největší zážitky patří například několikadenní výlet s kamarádkou autostopem z Čech do Dánska a zpátky. 

Jaký máš vztah k turistice?

Jsem občasný turista, ale když už se vydám na nějakou túru, náramně si to užívám. V poslední době navíc zjišťuji, že ze všeho nejvíc mám rád naši českou krajinu. Podle mě není nic lepšího, než si ustlat někde na paloučku přímo pod hvězdami. 

Pár let zpátky jsem navíc objevil kouzlo Geocachingu, takže jsme spolu se ženou často vyráželi lovit “kešky” a musím říct, že tomu hrozně fandím. Pro někoho může být výlet do lesa bez cíle naprosto nepředstavitelný, ale pro "kešku" by vylezl i skálu.

Jak jsi se dostal do týmu WanderMaps?

Svojí první první mapu jsem dostal už někdy na základce. Nad postelí mi visela velká, taková lehce plastická geografická mapa Evropy a já si do dneška pamatuji, jak jsem u ní často stál a plánoval si, kam se jednou podívám. 

Nikdy by mě to asi nenapadlo, ale když se teď zpětně zamyslím, tak mě mapy provázely celým životem. Když jsme byli malí, kreslili jsme mapy k různým pokladům a stopovačkám, později jsme čmárali mapy jeskyň a dungeonů v deskové hře Dračí doupě a v dospělosti to zase byli mapy festivalových scén a mapy jezů na Vltavě.

Mapa je pro mě vlastně hrozně důležitá věc a musím říct, že i když mám v mobilu navigaci a různé varianty turistických map, nejradši mám stejně obyčejnou tištěnou mapu, na kterou se mohu podívat někde na zastávce u piva a naplánovat, kam dále pojedeme.

Nápad začít prodávat mapy přišel poměrně nečekaně. Jedna moje kamarádka a tak trochu kolegyně Barča, mi ukázala produkty, které prodávala ve svém internetovém obchodě a dokonce mi věnovala mojí první šátkovou mapu, která mě hned napoprvé nadchla. Barča bohužel musela svoje podnikání ukončit s rodinných a časových důvodů. Nastala zde možnost převzít část jejích zásob a postavit na nohy nový obchod, ze kterého nakonec vznikly naše WanderMaps. Společně s kolegy Markem a Michalem jsme tento nápad dotáhli do podoby, kterou teď můžete vidět.

Máš nějaké poselství ve vztahu k cestování?

Cestování je skvělá příležitost, jak poznat něco nového, nové lidi, nové kultury a zvyky. Co je ale podle mě ještě důležitější, je fakt, že cestování vás vytáhne z vaší každodenní rutiny, chození do práce, sezení na gauči. Dostanete se na místa, která neznáte a kde vás pravděpodobně nikdo nezná. Často slyším výmluvy, jako “ Stojí to moc peněz.”, “Nemám na to čas.” Cestování podle mě neznamená vyrazit na měsíc do Asie. Cestování je, když zvednu zadek a vyrazím kamkoliv, kde jsem ještě nebyl a může to být třeba jen na jeden den.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.