Zimní návštěva Gruzie

To, že náš WanderMaps tým miluje cestování už jistě víte. Tentokrát náš kolega Michal navštívil Gruzii.

Určitě si kladete otázku proč právě Gruzie? Tak si přečtěte náš článek!

Gruzie je polohou asijská země, ale k Evropě má mnohem blíže, než si většina lidí myslí. Její obyvatelé se snaží co nejvíce přiblížit nejen Evropě, ale celé Evropské unii. Například vlajku Evropské unie můžeme najít po celé Gruzii a hlavně v jejím hlavním městě Tbilisi. I přes značnou snahu přiblížit se Evropě je zde spoustu oblastí, které je potřeba zlepšit. V podstatě zde neexistuje systém třídění odpadu. Jelikož jsem se pohyboval mezi cizinci a někteří tuto problematiku hodně řešili, bylo to často tématem našich debat. 

Gruzie se v posledních letech zaměřila na podporu cestovního ruchu. Pro nás nabízí přímé lety z Prahy, levné letenky a bezvízový vstup. Jelikož jsem se během svého pobytu nesetkal s žádným průmyslovým podnikem, je pro Gruzii podpora turismu nejsnazším možným způsobem podpory jejich země.

Jelikož jsem hledal co nejlevnější letenky, dorazil jsem do Gruzie ve čtyři hodiny ráno. Je potřeba hledat na všem to pozitivní - nemusel jsem čekat žádnou velkou frontu. Překvapilo mě, že vstup do země je velmi přívětivý. Hraniční kontrola nezabrala příliš mnoho času. Probíhá tak, že ukážete pas, dostanete na něj razítko a k tomu malou láhev vína. A toť vše. Izrael by se zde mohl alespoň trochu inspirovat.

Pohyb po Tbilisi je vcelku jednoduchý. Město má rozšířenou MHD, která obsahuje metro, autobusy a maršrutky. První, co je potřeba udělat - zařídit si kartičku MHD, která vyjde na 40kč. Jedna jízda stojí asi 4 kč. S levnější městskou dopravou jsem se nikdy předtím nesetkal. 

Nejjednodušším prostředkem pro cestování je metro, které jsem pochopil hned, jelikož obsahuje pouze 2 linky. Ve srovnání s naším metrem, je toto nezvykle hluboko. Přesným opakem jsou autobusy, které se mi nepodařilo pochopit. Byl jsem mnohokrát vděčný za to, že existují Google mapy. Nejzajímavějším dopravním prostředkem jsou v Gruzii takzvané maršrutky. Dle mého názoru absolutně geniální vynález (nejspíše arabského světa). Jedná se o mikrobus, který jezdí po předem dané trase a zastavuje na mávnutí, popřípadě na požádání, pokud sedíte uvnitř. Jediná z nevýhod je, že pokud sháníte maršutku v nejvytíženějších časech, pravděpodobně vám nezastaví, jelikož je plná.

Pokud ale nejste milovníkem veřejné dopravy, existuje ještě jiný způsob dopravy - taxíky. Tbilisi svoje taxíky miluje. Taxi v kombinaci s Boltem (Gruzínský Uber) tvoří dle mého názoru 75% veškeré dopravy ve městě. Nepotkal jsem téměř nikoho, kdo by ve městě řídil. Většinou nikdo nemá ani důvod, jelikož cesta Boltem vyjde většinou do 50 kč a nemusíte si zvykat na chaotický systém dopravy. 

Obyvatelé jsou zde celkem klidní a neřeší různé věci, které bychom například my - Češi řešili. Mimo hlavní silnice nepatří jejich cesty k nejlepším, proto je u nich běžné potkat auta například bez nárazníků. Nikoho tyto věci netrápí. 

Zajímavost, která je nutná zmínit - z historických důvodu zde patří k velmi oblíbeným jménům jméno Giorgi. Je téměř nemožné, abyste nepotkali někoho s tímto jménem..

Gruzie může čerpat z obrovské tradice v produkci vína a mnohých přírodních krás. Pokud máte rádi tuto kombinaci,  velice doporučuji. Jídlo je také velice dobré, takže ideální destinace na odpočinkovou dovolenou. 

Jsem velice rád, že jsem Gruzii navštívil, určitě se do Gruzie někdy vrátím. Příště se podívám více za vínem a přírodou než do města. Doufám, že Gruzii ještě chvíli vydrží nádech divokosti a nezkazíme ji masovým turismem.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.